Rady a návody


V Linuxu je Python 2.x i 3.x obsažen již v základní instalaci vaší distribuce, proto se ve většině případů nemusíme jeho instalací vůbec zabývat.

Instalaci PySide a Pillow provedeme pomocí Pip, což je velmi výkonná knihovna pro instalaci modulů Pythonu s níž je celá instalace naprosto jednoduchá a rychlá.

Otevřeme si terminál, přepneme se do módu správce a postupně zadáme tyto příkazy:

  1. python3 -m pip install pyside
  2. python3 -m pip install pillow

Pozn.: Po zadání každého z příkazů vyčkáme na jeho dokončení a po té zadáme příkaz další.

Pokud vše proběhlo v pořádku, máte hotovo a váš systém je nyní připraven pro spuštění aplikace MISU pyFotoResize.


Než se budete pokoušet aplikaci spustit, ověřte, že máte opravdu nainstalováno vše potřebné (Python3, PySide, Pillow). Bez těchto závislostí se vám aplikace nerozběhne a pokud budete mít pouze některou z nich, dopadnete stejně.

Máte-li vše v pořádku, můžeme přejít rovnou ke stažení a spuštění aplikace MISU pyFotoResize.

  1. Stáhneme aplikaci z webu GitHub.com.
  2. Dekomprimujeme (rozbalíme) stažený soubor .tar.gz nebo .zip (záleží co jste si stáhli).
  3. Otevřeme terminál, vejdeme do složky aplikace a zadáme příkaz:
  • python3 pyfotoresize.py

Nyní byste již měli vidět okno aplikace jako zde a můžete ji začít používat.


Pozn.: Pokud nainstalujete Python do vašeho systému, spustíte pak již jakoukoli aplikaci v něm vytvořenou. To znamená, že jej stačí nainstalovat pouze jednou, není tedy nutné jej instalovat s každou aplikací zvlášť.

Spustíme instalační soubor Pythonu (pokud ještě nemáte stažen, můžete tak učinit zde) a dále postupujeme dle obrázkového návodu níže. Stahujte soubor s příponou .msi, nejlépe verzi 3.4.4 s označením x86 pro 32 bitovou verzi Windows nebo x86-64 pro 64 bitovou verzi Windows.

V podstatě se jen potvrzují po sobě jdoucí okna, pouze u kroku 3 (Customize Python) změňte u poslední položky (Add python.exe to Path) volbu instalovat, aby vše vypadalo tak jako na obrázku.


Pozn.: Než začnete instalovat PySide, musíte mít již v systému nainstalovaný Python (jak na to se dočtete zde). Pokud nainstalujete PySide do vašeho systému, spustíte pak již jakoukoli "python" aplikaci, která těchto komponent využívá. To znamená, že PySide stačí nainstalovat pouze jednou, není tedy nutné jej instalovat s každou aplikací zvlášť.

Spustíme instalační soubor PySide (pokud ještě nemáte stažen, můžete tak učinit zde) a dále postupujeme dle obrázkového návodu níže. Stahujte soubor s příponou .exe, označený dle vaší verze Pythonu (např.: py3.4) a verze operačního systému Windows (win32 pro 32 bitovou verzi nebo win-amd64 pro 64 bitovou verzi).

V podstatě se jen potvrzují po sobě jdoucí okna tlačítkem Další>. Během této instalace jsem nemusel vůbec nic měnit, vše se nastavilo samo dle systému a instalovaného Pythonu.


Pozn.: Než začnete instalovat Pillow, musíte mít již v systému nainstalovaný Python (jak na to se dočtete zde). Pokud nainstalujete Pillow do vašeho systému, spustíte pak již jakoukoli "python" aplikaci, která tuto knihovnu využívá. To znamená, že Pillow stačí nainstalovat pouze jednou, není tedy nutné ji instalovat s každou aplikací zvlášť.

Spustíme instalační soubor Pillow (pokud ještě nemáte stažen, můžete tak učinit zde) a dále postupujeme dle obrázkového návodu níže. Stahujte soubor s příponou .exe, označený dle vaší verze Pythonu (např.: py3.4) a verze operačního systému Windows (win32 pro 32 bitovou verzi nebo win-amd64 pro 64 bitovou verzi).

V podstatě se jen potvrzují po sobě jdoucí okna tlačítkem Další>. Během této instalace jsem nemusel vůbec nic měnit, vše se nastavilo samo dle systému a instalovaného Pythonu.


Než se budete pokoušet aplikaci spustit, ověřte, že máte opravdu nainstalováno vše potřebné (Python, PySide, Pillow). Bez těchto závislostí se vám aplikace nerozběhne a pokud budete mít pouze některou z nich, dopadnete stejně.

Máte-li vše v pořádku, můžeme přejít rovnou ke stažení a spuštění aplikace MISU pyFotoResize.

  1. Stáhneme aplikaci z webu GitHub.com (obr. 1).
  2. Dekomprimujeme (rozbalíme) stažený soubor .zip (obr. 2).
  3. Vejdeme do složky aplikace a dvojklikem spustíme soubor pyfotoresize.py (obr. 3).
  4. Pokud vše proběhlo správně, vidíte okno aplikace jako zde a můžete ji začít používat.